Неділя, 18.08.2019, 14:52
Прибузька ЗОШ І-ІІІ ступенів
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 
«З історії відбудови населеного пункту після війни  (50-60 роки)»

 

Матеріальні збитки, нанесені фашистами по Прибузькій сільській Раді становили 7488111 карбованців.

   17 березня 1944 року німецькі загарбники були вигнані з території нашого села, а бійців, які загинули при визволенні нашого радгоспу від німецьких загарбників, хоронили місцеві жителі. Таких героїв налічувалося  73  воїни.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни  додому не  повернулося  29 жителів села  імені Андре Марті (Прибузьке)  та 32  жителі  села Чорна Лощина (Степова Долина). 

        Як і весь радянський народ, жителі нашого радгоспу стали в перших рядах борців за звільнення радянської землі від окупантів. У 1944 році на трудову побудову танкової колони "Миколаївський колгоспник" було зібрано 14000 карбованців. Жителі Пузирівської сільської Ради ( до якої відносилося наше село Андре Марті) у фонд допомоги Червоній армії здали 338 центнерів зерна.

В 1948 році молодь села на  чолі з  комсоргом села  Шапар   Іриною дістала і привезла на могилу велику гранітну брилу. Це був чорний граніт розміром 1 метр 20 см на 80 см. На ньому викарбувані слова "Слава   хоробрим   героям”.

В 1950 році силами будівельників села було встановлено постамент -трикутна призма з Червоною зіркою. З 1957 року пам'ятник змінив свою форму. На п'єдесталі постала монументальна фігура скульптура солдата -визволител

Жителі радгоспу підіймали з руїн зруйноване фашистами господарство. Директором радгоспу був деякий час Баух, а в 1945 р повернувся з рядів Червоної Армії Сліпчук С.А., який був директором до 1940 року тепер йому знову довірили господарство радгоспу, бухгалтером радгоспу був призначений  Монякін М.С.

       

 

 

 

                         

 

 

  Сліпчук  Сергій Адамович                 Монякін    М.С. з працівниками радгоспу

       

В післявоєнні роки у господарстві почало розвиватись тваринництво. Після війни в радгоспі було лише 2 комбайни, 3 трактори і одна автомашина, яку склав із металобрухту шофер Федоренко Дем"ян Кузьмич, який  був  першим  і  єдиним  шофером  після  звільнення  села.

Діти   робітників  знову почали   навчатись    у школі.    В 1944-45 роках в   початковій   школі  вже навчалося   63 учні і працювало 2 вчителя Ланецька Г.І.,  Чуприна B.C., а в 1948 році була відкрита в радгоспі семирічна школа, де навчалося 88 учнів    Першим   директором  був    вчитель російської  мови  Іванов  Максим Іванович

 

 

 

 

 

 

 

 

  Перша вчителька                     Ланецька Г.І. зі своїми учнями

Ланецька Г.І.  – 1944 рік

 

 

 

 

 

 

   

    Перший  випуск семирічної  школи 1951рік Директор  семирічної  школи   -

    Іванов  Максим Іванович

 

          У 1946 році у колгоспі імені Чкалова було нагороджено 3-х колгоспників медаллю   "За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-45 роки "  Юхатько Т.З., Маханьковську Ф.П., Курита А.В., було нагороджено цією медаллю і два вчителя: Різніченко Наталю Павлівну і Топчу Клавдію Маркіянівну.

Невпинно в радгоспі зростала кількість населення, зміцнювалась матеріально-технічна база радгоспу. В 1947 році було 47 тракторів, 8 сівалок, 4 тракторних плуги та 120 борін.

        В перші роки після війни в радгоспі не було електричного світла, а потім відремонтували свою електростанцію, яка знаходилася в центральній майстерні радгоспу. В 1949 році Пузирівській сільській Раді був наданий довгостроковий кредит в сумі 14000 карбованців на придбання машин.  Почали переселятися жителі  з інших областей країни. Першими переселенцями були сім"ї: Листовські, Юсипчуки, Лукащуки, Горбові.

В 1952 - 1953 роках радгосп займався вирощуванням бавовнику, але ця культура в наших умовах не виправдала себе, і вирощування бавовнику було припинено.

В 1952 році радгосп виростив високий урожай зернових.   Багато робітників одержали премії  -  Процький Олексій,               Турчин Іван та інші.

З 1950 – 60   рік  директором радгоспу був Масюта Іван Антонович,

З 1955 року в радгоспі розгорнулось широке будівництво.

Був   перебудований клуб, побудовані житлові будинки, тваринницькі ферми, почалось будівництво двоповерхової школи 01.06.1956 року, а в 1960 році був перший випуск 10 класу.

                                                                    

                                  

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

    Нова  школа -  1956 рік

       В 1956 році в радгоспі відбулися значні зміни. До радгоспу При бузький були приєднанні два колгоспи : імені Чкалова та Пузирі ( Українківка). Дані колгоспи мали розвинуте вівчарство і радгосп в 1957 році здав державі 45 центнерів вовни.

Великий внесок у збільшення врожаїв вносили своєю працею робітники радгоспу, які виконували виробничі норми.

Так газета Прапор Жовтня" від 14 листопада 1956 року писала: "Добиваючись високих показників, трактористи Самойленко О. та Топчий Л.,  працюючи на піднятті зябу виконували денні завдання на 150 - 200%."

  В 1957 році радгосп першим виконав план хлібоздачі державі. За перевиконання   плану багато робітників одержали урядові нагороди і премії. Так, директор радгоспу Масюта I.A. був нагороджений   орденом Леніна,   передова доярка Василенко О.   - орденом   "Знак пошани" , а парторг Горохов В.Ф. -                     медаллю  "За трудові подвиги".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Директор   радгоспу   Масюта  І.А.                   Парторг Горохов В.Ф

 

        На 1959 рік значно зміцніла матеріальна база радгоспу. Радгосп мав 49 тракторів різних марок, 23 зернових комбайни, 11 силосних комбайнів , З подрібнювача грубих кормів. Загальна площа становила 10344 га, в тому числі 76 га садів, 93 га виноградників .  Бригадиром  по садоводству                             був  Сафарович Г.В,  завдяки  його  старанному  відношенню до своєї  праці  садоводи  отримували  високі  врожаї.

 

 

 

   На  збиранні  врожаю винограду.

       бригадир Сафарович Г.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

            Зростання товарного виробництва продукції радгоспу можна
порівняти в здавальних цінах :_______________________________________

Показники________________               1958 рік______________     1959 рік_____

Вся продукція тваринництва

і рослинництва                               5716 тис. крб..                       7428 тис. крб.

- по тваринництву                          3493 тис. крб.                       4892 тис. крб.

 • по рослинництву
 • зерно                                               2223                                       2536

       овочі                                                  1660                                      2218

  

     В 1960 році наш радгосп був підключений до Ново-Інгулецької зрошувальної системи. Було введено в дію канал, будівництво якого велося з 1954 року. Дякуючи зрошенню, із 195 га землі радгосп одержав високі врожаї цукрових буряків, овочів і зернових. Газета "Прапор Жовтня" від 2 серпня 1960 року писала

" Добрий урожай виростили овочівники даного радгоспу. Вони здали на приймальний пункт 264 ц, або на 20 тисяч крб.. овочів. Добре трудяться на збиранні і догляді овочевих культур городини Степанидина, Безугла та інші. Роботу свою вони виконують швидко і якісно".

Великих успіхів у цьому ж році добився свинар радгоспу Томчук В.М. Наслідуючи приклад знатного свинаря Я. Чижа, він вирішив відгодувати 2500 свиней. Державі вже здано 780 голів, загальною вагою 695 ц.

В квітні 1960 року директором радгоспу став Блінцов С.В.  В ці роки         широких розмірів набирає будівництво. Так, у 1962 році було збудовано 30 будинків , в які переселилися жителі із західних областей України, побудовано 2 двоповерхових будинків, відкрито нову лікарню на 25 ліжок, продовольчий магазин. Це втілювались в життя історичні рішення XXII з'їзду, який прийняв рішення покінчити з недостатньою кількістю житлової площі в нашій країні.

                Підвищився рівень культурного життя робітників . Так, у 1960 році для жителів радгоспу було продемонстровано в клубі 327 картин . 

В 1960 році радгосп був підключений до магістралі Каховської ГЕС .

Недалеко від центральної садиби радгоспу був побудований ставок, а біля лікарні радгоспу зазеленів молодий фруктовий сад на площі 1,5 га.

В 1963 році був побудований і введений в дію водопровід і назавжди розв'язане питання постачання населення питною водою. Будинки радгоспу оповились зеленню садів.

В 1963 році в зв'язку з постановою ЦК КПРС про організацію управлінь і укрупнення районів було утворено Снігурівське виробниче управління, і наш радгосп став належати до Снігурівського району. Районний центр знаходився на відстані 107 км від радгоспу.

1963 рік приніс корінні зміни в організаційну структуру радгоспу . В зв'язку з постановою ЦК КПУ і Ради Міністрів УАРСР про утворення нових радгоспів, від радгоспу було відокремлено відділок № 1 і утворено новий овочево-картопляний радгосп "Авангард ".

На центральній садибі радгоспу "Прибузький " утворено відділок № 1, до якого відійшли всі зрошувальні землі - 1055 га. З них 144га -виноградники, 130 га сад, 781 га орні землі.

На 1963 рік радгосп мав 35 автомашин, 60 тракторів, 20 зернозбиральних комбайнів, 2 поливні машини. Робітники радгоспу борються за втілення в життя рішень XXII з'їзду нашої партії. Високе звання ударників комуністичної праці присвоюється мехланці Покраса Б.М.,трактористу Кравченко А.І., шоферам Дмитрієву Є.В., Покотилову П. В. Серед доярок веде Лоняк Євдокія .

В 1964 році було розширено площу під посів озимої пшениці, яка зайняла 3100 га.

На початку 1965 року знову був утворений Жовтневий район і наш радгосп увійшов до Жовтневого виробничого управління. Цей рік був урожайним. Особливо великий урожай був зібраний цукрових буряків по 354 ц. га. Державі було продано 8230 ц цієї продукції, за що робітники радгоспу одержали від держави 17 тис. крб. Пшениці радгосп зібрав по 14, 1 ц. га, продав м'яса державі 224 т., а молока - 1013 т. В радгоспі налічувалось 2200 голів ВРХ, 2077 свиней. Земельна площа радгоспу становить 10344 га, з них 1200 га зрошувальних. На поливних землях в 1963-1966 рр. вирощується високий урожай овочевих культур. Ланки Безуглої Г.М. в 1965 році одержала  по 230 ц. овочів з 1 га. Вона нагороджена за трудові успіхи орденом Трудового Червоного Прапора.    Директор радгоспу Блінцов С.Ф. і ланковий Бойко І.Д. нагороджені медаллю "За трудову доблесть".

           Небувалий врожай зернових виростили трудівники радгоспу 1966 році. Вони зібрали по 29 ц   пшениці з 1 га і продали державі 6500 т пшениці і це завдяки самовідданій праці робітників радгоспу. Адже 80 робітників радгоспу присвоєно високе звання - ударник комуністичної праці.

Про зростання матеріального рівня життя радгоспу свідчать дані:  дворів – 788,  населення - 2986 чоловік.

 

 

1950 рік

1966 рік

Машин легкових

0

8

Мотоциклів к-750

1

8

-//- різних марок

15

60

Холодильників

0

10

Телевізорів

0

154

Газових плит

0

32

 

В 1967 році радгосп "Прибузький’’відправив двох  учасників на  ВДНГ СРСР. За високі показники у виробництві сільськогосподарської продукції 17 чоловік нагороджено орденами та медалями, зокрема орденом Жовтневої Революції - Тесленко O.K., орденом Трудового Червоного Прапора - ланкових: Дубового М.М., Безуглого П.Ф.., директора радгоспу Блінцова С.Ф. орденом Знак Пошани.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Безуглий П. Ф.                                                           Дубовий М М.

     В 1970 роках в с. Прибузьке розгорнулося велике житлове будівництво. Прорабом був Захарян Г.М., помічниками - Кам'яний В.П. та Тимощук Д.С.

З 1972 року директором радгоспу призначили Жайворонка М.М., а з 1975 року директором стає - Мироненко Володимир Андрійович, який працював на цій посаді до 1988 року. Радгосп починає спеціалізуватися на вирощуванні картоплі. За ці роки збудовано новий магазин, школа, багато житлових будинків.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Друзі сайту
 • Create a free website
 • uCoz Community
 • uCoz Textbook
 • Video Tutorials
 • Official Templates Store
 • Best Websites Examples
 • Copyright MyCorp © 2019
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz